Ragyogj! Divat és csillogás kiállítás a Kiscelli Múzeumban

Az öltözék, a ruha, emberi kommunikációnk egyik természetes eszköze, önmagunk megkülönböztetésének igénye, viselőjének kitűnni vágyása, a divat egyik mozgatórugója. Ami különleges értéket képvisel vagy csillog, az pedig magára vonzza a tekintetet. Az öltözék mindig tükör: beszél rólunk, a korról, az öltözködés normáiról, az életmódról, a társadalmi kontextusról. Az emberi öltözködést a reprezentáció, a státusz mindig is befolyásolta, ahol a luxus, értékes, csillogó darabokra utal, a „fényűzése” a mai napig a vágyott,  az emberek zömének elérhetetlen álom marad.

Ennek az álomvilágnak a vizuális megjelenítésére szolgáló luxus eszközei a tárgyak különleges értéke és mívessége.  A csillogásukat különböző technikák és alapanyagok biztosítják, amik biztosan magára vonzzák a tekintetet. A vizuális egyezésen túl, a csillogás és ragyogás elsődleges funkciója a hatalmi és társadalmi reprezentáció, a dominancia, a gazdagság kifejezése.

Az uralkodók megjelenése a mai napig tükrözi hatalmukat, jelentőségüket és gazdagságukat.  Öltözetük ragyogása, csillogása együtt jár annak értékével, ezért sokszor nemesfém szálakkal átszőtt vagy díszített textíliákat, arany, ezüst és drágakő kiegészítőket viseltek, ezzel is mutatva státuszukat a társadalmi ranglétrán, ahol a bálok, táncok  a csábítás látszólagos könnyedebb világán túl  reprezentációs funkcióval is bírnak.

20191010_163135.jpg

Érdekes megfigyelni, hogy akárcsak a minket körülvevő univerzumban, az égitesteknél is a fény az, ami lehetővé teszi a felületek csillogását, adja meg a ragyogásukat. Ehhez elengedhetetlen volt régebben a gyertyafény, majd később a mesterséges fények csillogást fokozó hatása. Sötétben hiábavaló a szépség, mondja Szatmári Judit Anna, a Kiscelli Múzeum textilgyűjteményének vezetője,  a RAGYOGJ kiállítás kurátora, ehhez kell egy „salon de lumiére” amit már a 19.század második felében az haute couture atyja Charles Frederick Worth  megálmodott, ahol az estélyi ruháinak próbájához mesterséges világítású külön termet rendezett be.

A Kiscelli Múzeumban megtekinthető kiállítás rendező elvét a ruházkodásunkban gyakran használt szimbólumokra építette, ahol a naphoz az arany, a holdhoz a fehér és  ezüst, a csillagos égbolthoz az arany, az ezüst és a fekete tárgyak csoportja alkotja.  Az ezüst és fehér ma is a divat egyik legkedveltebb színkombinációja, kifinomult és elegáns hatást kelt, és egyben alternatívája a kevésbé tehetősebbek számára.

Fotó: Kondella Misi

Fotó: Kondella Misi

Személyes kedvenceim az art-deco stílusú, flitteres, gyöngyös, applikációs hímzések ötletes kombinációival készült, egyenes vonalú ruhák, ahol a muszlin, a krepdesin, vagy tüll alig bírta a súlyos díszítéseket, Ezeknek a ruháknak a luxusa abban is megnyilvánult, mert se mosni, se tisztítani nem lehetett őket.  A  báltermek ragyogó fényében jól érvényesülő csillogó flitterekkel,  lógó gyöngysorokkal,  fűzérekkel díszített térdig érő ruhák  a shimmy, a charsleston, a foxtrot, a one, a two és quick step táncra mozgásukkal igencsak elkápráztatták nézőjüket. Ezek a dekoratív szecessziós divat elején népszerűvé vált estélyik ruhák díszei, a huszas és  harmincas években tobzódtak, de napjaink divatjában is időről időre megjelennek, már tisztítható változatban.

Kiállítás egyik különlegessége Erzsébet királyné menyasszonyi ruhájából készített miseruha, amit 1854-ben viselt Ferenc József császárral tartott esküvőjén. Az ezüst szálakkal átszőtt miseruha nemcsak technikai bravúr, hanem súlya is meglepő. A luxus viselése sokszor teherrel járt, gondoljunk csak egy koronára, vagy egy hosszú hermelin palástra.

20191010_162401.jpg

A csillogás egyre nagyobb trend, amerre nézünk feltűnnek a csillogó sportcipők, hátizsákok, flitteres pólok, a kifutókon, a sztárok pedig rafinált technikájú, drágább Swarovsky kristályokkal díszített alkalmi ruhák. Az utóbbi években gálákon, bálokon versenyeznek, ki tud minél kevesebbet takaró, rafináltabb estélyiket felvenni. A kiállításon Medvencky Ilona egykori sokat mutató estélyi ruhája látható ami a  mostani költeményekhez  képest már visszafogottnak mondható.

A  sok kivételes kortárs báli ruhák közül,  Korani Eleni, az Ernst Galéria tulajdonosának két báli ruhája áll közel hozzám,  és a megnyitón is egy gyönyörűen csillogó Rienne nyakéket viselt. A luxus viselése azonban nem mindig kényelmes. Bizalmasan megsúgta, hogy a kiállításon látható báli cipői közül nem mindegyiket tudja hordani, csak egyszer volt a lábán.

Korani Elenivel

Korani Elenivel


Akit a divat, a társadalom változása, a fényűzése érdekel, jövő év március közepéig látogasson el a Kiscelli múzeumba!

Kiscelli Múzeum, Budapest, Kiscelli u. 108, 1037 Magyarország

Ragyogj! Kiállítás

Kurátor: Szatmári Judit Anna - Kiscelli Múzeum Textilgyűjtemény

Nyitvatartás: kedd-vasárnap 10.00 - 18.00

2019.10.11-2020.03.15





Légy önmagad legjobb változata

Elegáns szett nyárra